Jak wyglądają studia w Danii cz.2

#såhyggeligt #hygge #copenhagen #danmark #instastyle #instaphoto #instalike #instaart #instapicture #pic #picoftheday #pictureoftheday #vsco #selfie #art #scandinavia #scandinavianlifestyle #scandinavianstyle #danishdesign #design #danisharchitecture #architecture #travel #travelphotography #weekend #instaday #instame
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Wczoraj pisałam Wam trochę o studiach w Danii, dzisiaj czas na część kolejną czyli coś o stypendiach i hygge :)

Na początek napiszę Wam trochę o SU, czyli o  stypendiach, które przysługują każdemu studentowi ( zresztą nie tylko… w Danii stypendium już dostają dzieci uczące się w szkołach średnich )
Dlaczego postanowiłam o tym napisać ? Bo jest mi przykro, że w Polsce nie ma czegoś takiego. Natknęłam się ostatnio na post na fb odnośnie stypendiów… I się przeraziłam… Co za śmieszne kwoty dostają studenci w Polsce… gdzie wiadomo student to student, zjeść trzeba, ubrać się trzeba, na piwo wyjść… ale jak?! No tak trzeba uczyć się i pracować, żeby przetrwać… W dalszym ciągu bardzo mnie zastanawia jak to jest z tymi Waszymi stypendiamii… Jak możecie piszcie w komentarzach chętnie poczytam :)

W Danii każdemu studentówi należy się stypendium czyli tak zwane duńskie SU. Są to różne kwoty w zależności od tego czy dany student mieszka sam, z rodzicami czy też wychowuje np sam dziecko.
( Kwoty te się wahają i są uzależnione od wielu czynników, ale studenci utrzymujący się sami i mający własne dzieci dostają między 2-5 tys zł!!! miesięcznie) Dodatkowo studia dzienne są rozplanowane tak, aby każdy student miał możliwość znalezienia dodatkowej pracy.

Nie ma więc co się dziwić, że w Danii żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. :p

Kasa kasą, ale jest też kilka innych ważnych czynników sprawiających, że w Danii studia stają się lekkie łatwe i przyjemne.

Tradycją jest, że każda uczelnia wyższa ma swój BAR! :P Moja szkoła która nazywa się CAMPUS CALSBERG i jest jedna z najnowocześniejszych uczelni wyższych w Europie, także taki bar posiada. Bar jest otwarty od piątku od godz. 13 ( wykłady kończą się więc często do godziny 14-15 max bo przecież musi się znaleść trochę czasu na piątkowe HYGGE przy piwku.) Tak więc tradycją już jest, że studenci po wykładach idą na dół do swojego baru na małe piwko. Rozmawiają, piją… Czasami dołączają do nas wykładowcy… bo to też ludzie :p i dla nich też miejsce się znajdzie. Jako, że do wykładowców w Danii mówi się per TY jest też łatwiej pić z nimi piwo ;) Wieczorem jest zawsze dyskoteka dla studentów… bar zamykają o godz 02 i otwierają znowu o 13 dnia następnego fajnie, prawda? ;)

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>