Poczucie własnej wartości u dzieci…

IMG_2247
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dawno mnie nie było, a było to spowodowane moimi praktykami,
które odbywałam w przedszkolu. Po praktykach był egzamin, który zaliczyłam „śpiewająco”, a po egzaminie z bagażem kolejnych doświadczeń wróciłam do szkoły. :)

Podczas mojej obecności w przedszkolu duńskim zauważyłam jak ważna rolę pełnią pedagodzy w życiu i rozwoju naszych dzieci. Dlatego uważam, ze musimy bardzo dokładnie wybierać instytucje, którym powierzamy  ”rozwój” naszych pociech.

Na szczęście dla mnie i mojej edukacji, trafiłam na praktyki do wspaniałego przedszkola. Do przedszkola w którym pedagodzy kochają to co robią i nie chodzą do pracy bo muszą.

Wracając do tematu… czymże jest POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?! Doskonale zdajemy sobie sprawę, ze jest to niezmiernie ważny element niczego innego jak naszego życia, prawda ?! Bo jakże tu żyć bez poczucia własnej wartości

Zacznijmy jednak od początku. To my dorośli,  jesteśmy odpowiedzialni za to na jakiego człowieka wyrośnie nasze dziecko. Dlatego musimy stworzyć taką relacje z naszymi dziećmi, aby wyrosły na ludzi, którzy znają swoją wartość. Mówić łatwo trudniej zrobić, wiadomo…

Jesper Juul ( mój ulubiony duński pedagog i ekspert w dziedzinie wychowania )
wiele uwagi poświęca kwestii wiary w siebie i poczuciu własnej wartości. Uważa, że poczucie własnej wartości jest podstawowym czynnikiem, na którym zbudowane jest nasze życie. Od poczucia własnej wartości zależą nasze relacje z bliskimi, nasze powodzenie zawodowe i umiejętność czerpania radości z życia. Właśnie dlatego tak ważne jest uważne i empatyczne wychowanie dziecka, żeby jego poczucie wartości w dorosłym życiu nie było zaburzone.
Poczucie własnej wartości wiąże się z trzeźwym, pełnym niuansów i akceptującym stosunkiem do samego siebie. Nie ma ono nic wspólnego z tym, co polecają amerykańskie poradniki: codziennie rano stań przed lustrem i przez pięć minut mów do siebie ,,Jesteś świetny!’’. Coś takiego należy raczej traktować jak autohipnozę, która tak naprawdę w niczym nie pomaga.
Zwraca też uwagę, że wiara w siebie, nie jest tym samym, co poczucie własnej wartości. Wiarę w siebie można sobie wypracować nauką i doświadczeniem, natomiast poczucie własnej wartości jest kształtowane w nas od wczesnego dzieciństwa, dlatego tak wielu ludzi ma z nim problem.
Książka „Zamiast wychowania”  ( którą serdecznie polecam wszystkim rodzicom i pedagogom ) jest bardzo cenną pomocą dla matek i ojców, którzy chcą wychować swoje dzieci na ludzi śmiałych i świadomych swoich praw i nieograniczonych możliwości. Przykłady problemów innych ludzi i szczere osobiste wyznania Jepera Juula pokazują jak poprzez zwykłą nieuwagę albo mechaniczne powielanie wyuczonych stereotypowych rozwiązań możemy niechcący skrzywdzić nasze dzieci, dlatego szczerze polecam tę niedużą książkę, na pewno otworzy Ci oczy na wiele spraw.

Najważniejszym okresem w życiu dziecka są pierwsze lata począwszy od urodzenia do 6 roku życia, wtedy właśnie kształtuje się wizja świata, ocena własnej osoby, swoich możliwości i samoakceptacja. I w tym właśnie okresie wiele zależy od rodziców. Bo jak mnie widzą rodzice, tak mnie widzi cały świat.

Ale jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci?

Trzeba dziecko uświadamiać, ale nie tylko od czasu do czasu, że jest ważne, wspaniałe, kochane. Jednak nie mogą to być puste słowa. Najlepiej kiedy to nasze zachowanie w stosunku do dziecka wyraża naszą aprobatę jego osoby, myśli i tego co robi.
Przy maluszkach wystarczy po prostu być, przytulić pogłaskać, cieszyć się z każdej minuty razem. Przy starszych dzieciach trzeba się troszkę bardziej postarać. Poza tym, że nasza obecność jest bardzo ważna dla naszych pociech, musi ona być jak najczęstsza, ponieważ same słowa rzucone z kuchni, czy siedząc przed telewizorem , nie utwierdzą naszych dzieci, że są dla nas ważne. To nasze aktywne uczestnictwo w ich życiu daje im poczucie miłości, bezpieczeństwa, a na nich właśnie buduje się poczucie własnej wartości.

Chcesz by dziecko traktowało Cię z szacunkiem? Ty też musisz to robić, więc kiedy się bawicie, nie zerkaj cały czas na zegarek, czy telefon, dziecko może to odebrać jako rzeczy ważniejsze od niego. Interesuj się jego życiem, zainteresowaniami, niech czuje, że jest to dla Ciebie bardzo istotne i chcesz w nich uczestniczyć razem z nim.
Kiedy dziecko szybko się poddaje i nie wierzy w siebie, pomóż mu zrozumieć, że na sukces trzeba zapracować, jeśli teraz przegrał zawody ze starszym kolegą, zapytaj czy chce dalej trenować i za rok , dwa być taki jak zwycięzca? Sukcesy same nie przychodzą, musimy nauczyć nasze dzieci, że dzięki swoim umiejętnościom i ciężkiej pracy, też mogą je osiągać.
W przypadku niepowodzeń, kiedy dziecku coś się nie udało, nie reaguj od razu złością i nie wpędzaj malucha w poczucie winy. Porozmawiaj, jak chce to naprawić, jak zrobić, żeby jego zachowanie czy wysiłek przynosiło lepsze efekty. Ważne jest by pokazać dziecku, że wierzymy w jego rozsądek i mądrość.

Kolejną ważną rzeczą, często nieuświadamianą sobie przez rodziców, jest to jak Ty oceniają swoje dziecko, czy często je krytykuj a? A zastanów się, co krytykujesz jego osobę czy zachowanie, bo to dla malucha bardzo istotna informacja. Kiedy dziecko ciągle słyszy, że jest złe, to jak na tej podstawie zbudować poczucie własnej wartości? Maluch nie ważnie, co zrobi musi czuć, że jest kochany i akceptowany przez rodzica, a swoje złe zachowanie jest w stanie poprawić.

Zabawy podnoszące poczucie własnej wartości u dzieci.

Często rodzice się zastanawiają jak mogą wpłynąć na poczucie własnej wartości u swoich dzieci, czytają tysiące książek, szukają informacji w Internecie, a tak naprawdę wystarczy być z dzieckiem, ale nie obok aktywnie uczestniczyć w jego życiu. A jak najlepiej spędza się czas razem ? Na zabawie!
Poniżej kilka przykładów propozycji zabaw w domu, które pozwolą rodzicom poznać nam dzieci, a maluchom uświadomić ich mocne strony.

WÓR ZADOWOLENIA

Do tej zabawy potrzeby będzie duży worek, torba bądź inna rzecz, do której będzie można coś spakować. Najlepiej umieścić go w dobrze widocznym miejscu w domu, bądź pokoiku dziecka. Do tego należy przygotować stos małych karteczek, mogą być białe, kolorowe lub własnoręcznie zaprojektowane ( to również świetna zabawa ).

Kiedy macie już te wszystkie rzeczy, usiądź razem z dzieckiem i każdego dnia spisujecie, bądź rysujcie, co zrobiliście dzisiaj dobrze. Niech maluch sam decyduje ile karteczek danego dnia wykorzysta. Ważne by na każdej karteczce napisać datę jej powstania. Rodzic też może zapisywać te wspaniałe rzeczy i wrzucać do worka, po kilku dniach kiedy sięgnięcie po kratki, sami zobaczycie ile się tego nazbierało, jak wiele rzeczy robicie dobrze, możecie być z siebie dumni.

UZUPEŁNIJ DZBANY

Zadanie to pomaga wzmocnić poczucie wartości oraz zachęca dziecko do rozwijania swoich mocnych stron. Do tego ćwiczenia potrzebna jest specjalna karta, którą wcześniej może przygotować rodzić lub zrobić ją wspólnie z dzieckiem. Na papierze należy narysować sześć dzbanów. Każdy z nich będzie oznaczał jedną z zalet dziecka, którą należy wpisać pod danym naczyniem. Następnie dziecko zamalowuje taką część dzbanka, która odzwierciedla stopień posiadania danej cechy. Niżej na karcie rodzic zapisuje lub dziecko rysuje sposoby i działania, jakie można podjąć w celu rozwoju potencjału malucha , tak by każdy dzbanek był pełny. Warto przy tej zabawie dużo rozmawiać z dzieckiem, o jego zaletach, o tym jak może coś robić jeszcze lepie, czy być w czymś lepszy.

DŁOŃ

Razem z dzieckiem nawzajem odrysowujemy swoje dłonie. Następnie w miejsce palców wpisujemy 5 swoich mocnych stron, co w sobie lubię, z czego jestem dumny, oczywiście maluchy mogą umieścić tam rysunki. Potem bierzemy drugą odrysowana dłoń i teraz następuje zamiana, dziecko wypisuje za co lubi mamę czy tatę, a rodzić wypisuje mocne strony swojej pociechy.
Dzięki tej zabawie nie tylko rodzić ma możliwość poznania, tego jak postrzega siebie dziecko, ale również maluch uświadamia sobie, że dużo potrafi i w wielu czynnościach, sytuacjach czy zachowaniach jest dobry
Na koniec zabawy tak uzupełnione rysunki dłoni można zawiesić w widocznym miejscu, by zawsze można było zerknąć na swoje mocne strony.

WIZYTÓWKA KOSZULKA

Do tej zabawy potrzebna będzie biała, bawełniana koszulka, mazaki, farby do ubrań lub kredki. Zadaniem dziecka jest narysowanie na tej koszulce tego co:
- W sobie lubi
- Uważa, że robi dobrze
- Lubi robić, kilka rzeczy, czynności
- Za co dziecko przyznałoby sobie medal

W tej zabawie należy też czasem pomóc maluchowi by nie umniejszał swoich osiągnięć czy zdolności. Później w takiej koszulce może chodzić po domu, spać lub zabierać w inne ważne miejsca, aby pamiętać o tym jakie jest wspaniałe.

Oczywiście w te gry bawimy się z dzieckiem kiedy ono będzie chciało, nie naciskamy, nie robimy nic na siłę, by zamierzony efekt nie odbił się w drugą stronę. Ma to być dla dziecka zabawa i możliwość w przyjaznej atmosferze spojrzenia na siebie, na swoje dobre, pozytywne strony.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>