HYGGE – Duński przepis na szczęście…

hygge
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Co sprawia, że Duńczycy są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie? Myślę, że bez wątpienia jednym z głównych powodów jest to jak potrafią i jak spędzają wolny czas. HYGGE jedno z najpiękniejszych duńskich słów… tak krótki wyraz, a oznacza tak wiele… Zatem… Czym jest HYGGE?

HYGGE to nic innego jak sprawianie, abyśmy czuli się dobrze… To uczucie szczęścia, dobrostanu, bezpieczeństwa i spokoju. Hygge jest wtedy gdy czujesz się zrelaksowany i spokojny. W HYGGE przede wszystkim chodzi o to, żeby czerpać radość z małych rzeczy oraz mieć pewność, że wszystko zawsze  będzie  w porządku.

Wyobraź sobie, że jest wieczór, a za oknem pada śnieg. W salonie jest zapalona jedynie mała lampka, a w rogu na Twojej komodzie pali się kilka świec.  Bierzesz swój ulubiony wełniany koc, zakładasz ciepłe skarpety, bierzesz do ręki książkę, którą obiecałaś sobie przeczytać już jakiś czas temu… siadasz okrywasz się kocem, bierzesz łyk gorącej herbaty, albo dobrego grzanego wina i czytasz…  Czyż nie zrobiło Ci się błogo na samą myśl o tym?

Wyobraź sobie, że jest piątkowy wieczór,a Ty oczekujesz kilku gości z którymi macie coś wspólnie zjeść. Słuchasz muzyki, plączesz się po kuchni,a z piekarnika wydobywa się piekny zapach potrawy, która właśnie przygotowujesz swoim gościom. Czyż nie jest miło ? ( hyggeligt? ) Twój stół też zapewnie jest pięknie zastawiony… Bo to również jest częścią HYGGE. Duńczycy lubują się w wystrojach wnętrz. Nie od dziś wiadomo, iż skandynawskie wnętrza są uwielbiane i podziwiane przez cały świat. Wszystko musi być pięknie i elegancko.  Wszystko musi być HYGGELIGT.

Z HYGGE w Danii można spotkać się wszędzie. W szkołach, przedszkolach, restauracjach, pracy czy na uczelniach. Dania jest po prostu przesiąknięta HYGGE.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś wiecej o HYGGE,  polecam Wam bardzo serdecznie książkę, którą znalazłam w Empiku podczas mojego ostatniego pobytu w Polsce…   ( Hygge – Meik Wiking )  Mimo, iż doskonale znam pojęcie HYGGE chętnie ją kupiłam, aby przekonać się czy jest ona oby na pewno związana  z moim prawdziwym duńskim HYGGE.  I nawet nie wiecie jak bardzo hyggeligt… było ją czytać wieczorem przy lampce dobrego białego wina

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>